Grzewcza instalacja podłogowa to jeden z częściej wybieranych sposobów na ogrzewanie domu, szczególnie jednorodzinnego. Sam wybór sposobu ogrzewania podłogowego jest niezwykle istotny. Poszczególne rodzaje podłogówki różnią się między sobą ceną zakupu samej instalacji, eksploatacją oraz poszczególnymi wadami i zaletami. Wprawdzie część wad i zalet pokrywa się w każdym rodzaju podłogowej instalacji grzewczej, ale istnieją też istotne wady i zalety odróżniające poszczególne typy instalacji podłogowych.
To właśnie od tych zalet i wad uzależniony jest wybór konkretnych rozwiązań. Rodzaje ogrzewania podłogowego to przede wszystkim ogrzewanie wodne, elektryczne i powietrzne. To jakie ogrzewanie podłogowe wybrać uzależnione jest od konkretnych potrzeb i możliwości danego budynku
Elektryczna podłogówka
W domach starszego typu czy blokach mieszkalnych, gdzie nie ma możliwości wykonania gruntownego remontu, wraz z wylaniem dodatkowej warstwy wylewki podłogowej, najlepiej sprawdzi się ogrzewanie elektryczne. Jest ono wprawdzie dużo droższe, ale daje możliwość cieszenia się ciepła podłoga nawet przy stropach o bardzo małej, dopuszczalnej nośności. Co więcej elektryczna podłogówka bardzo szybko się nagrzewa. Umożliwia to łatwe i komfortowe uzyskiwanie ciepła, a energia elektryczna pozwala na estetyczne i wygodne użytkowanie instalacji grzewczej.
Wodne ogrzewanie podłogowe
Częściej spotykana, zwłaszcza w domach jednorodzinnych, jest wodna instalacja podłogowa. Jej zaletami jest niższa cena zakupu oraz niewielkie koszty eksploatacyjne. Ponadto ogrzewanie wodne długo utrzymuje ciepło. Szczególnie, jeśli położone jest pod podłogą z odpowiednich materiałów, takich jak kamień czy ceramika. do wad tego typu ogrzewania należy konieczność gruntownego remontu bądź kładzenia instalacji bezpośrednio w trakcie budowy.
Powietrzne ogrzewanie podłogowe
Powietrzne ogrzewanie podłogowe jest do tej pory najmniej zpopularyzowanym z wszystkich rodzajów podłogówki. Dopiero w kilku ostatnich latach patent ten uzyskał pozwolenia i certyfikaty umożliwiające bezpieczne stosowanie tego rozwiązania na terenie Polski, ale już zdobył on grono zwolenników. Zasada jego działania sprowadza się do ogrzewania ciepłym powietrzem funkcjonującym w obiegu zamkniętym. Jak do tej pory najbardziej zainteresowani tym typem ogrzewania są właściciele bardzo dużych domów, oraz prywatni inwestorzy chcący montować je w budynkach użyteczności publicznej, fabrykach czy sklepach wielko powierzchniowych.
Zobacz również: pompy ciepła instalatorzy, gruntowa pompa ciepła.