Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Wymiana systemu ogrzewania

Ogrzewanie domu to działanie niezwykle istotne, zwłaszcza w polskich warunkach klimatycznych. Systemy grzewcze tworzą niezwykle silny i prężnie rozwijający się segment rynku budowlanego, a wprowadzanie nowoczesnych technologii, przede wszystkim w nowym budownictwie działa pobudzająco i na właścicieli istniejących budynków ze starymi instalacjami grzewczymi.

wymiana systemu ogrzewania domu
wymiana systemu ogrzewania domu

Wymiana systemu ogrzewania

Wymiana systemu ogrzewania to przedsięwzięcie o bardzo różnym zakresie. Może sprowadzać się jedynie do wymiany kotła grzewczego na nowocześniejszy i wydajniejszy, ale nadal opalany tym samym paliwem, bądź wymiany całej instalacji grzewczej, na wykorzystującą zupełnie nową formę energii. Modernizacja systemu ogrzewania to także, wymiana starych, nieprzystających do nowych trendów wystroju i aranżacji wnętrz, grzejników. Stopień trudności i przede wszystkich koniecznych do poniesienia kosztów uzależniony jest od tego jak daleko sięga zaplanowana modernizacja.

Dlaczego warto wymienić stary system ogrzewania

Każdy system grzewczy to instalacja powiązanych ze sobą i wchodzących w interakcje elementów. Połączenie to nie sprowadza się jedynie to stricte fizycznego i namacalnego łącza- przykładowo połączenia kotła grzewczego z rurami rozprowadzającymi ciepłą wodę, ale i połączenia funkcjonalnego. Przykładowo wymiana kotła na bardziej wydajny, sprawi iż woda w instalacji zacznie krążyć z większą temperaturą, a więc grzejniki będą mogły oddawać zdecydowanie większe ilości ciepła. Jednocześnie przeróbki zakrojone na szeroką skale i niedopasowane do siebie, jako do całości mogą mieć bardzo negatywne skutki dla całego ogrzewania domu.

Zastąpienie tradycyjnych grzejników, ogrzewaniem podłogowym, co zaczyna się robić coraz bardziej popularne, także w starym budownictwie, spowoduje znaczne różnice w zasadach działania całego systemu. W takiej sytuacji wymiana systemu ogrzewania nie może zakończyć się jedynie na wymianie grzejników na podłogówkę, ale wiąże się z koniecznością zmiany sposobu sterowania ogrzewaniem. System ogrzewania podłogowego sprawi, iż temperatura w pomieszczeniach będzie podnosić się i spadać w zupełnie innym tempie, niż użytkownicy byli przyzwyczajeni. Inny będzie również ogólny rozkład temperatur. To, jakie ogrzewanie wybrać jest więc uzależnione nie tylko od zastanych warunków starego ogrzewania i możliwości finansowych inwestora, ale i od nawyków użytkowników i chęci ich zmiany.

Jeśli interesuje Cię instalacja ogrzewania podłogowego i chcesz otrzymać darmową wycenę systemu to skontaktuj się z nami! Nasi eksperci odpowiedzą na wszystkie twoje pytania!