Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Cena pomp ciepła

Pompa ciepła to nowoczesne rozwiązanie w zakresie zapewnienia ogrzewania oraz ciepłej wody w miejscu zamieszkania. Sposób działania w zakresie ogrzewania jest podobny do systemów klasycznego centralnego ogrzewania z kotłem na paliwa stałe takie jak gaz lub węgiel. W przypadku kotłów na paliwa kopalniane, podczas podgrzewania poprzez spalanie paliw, następuje wyzwolenie do atmosfery szkodliwych substancji. Natomiast pompa ciepła, która jest rozwiązaniem ekologicznym, energię, która jest potrzebna do ogrzania, pozyskuje ze środowiska naturalnego.

Rodzaje pomp ciepła

pompa ciepła cenaWyróżnia się trzy rodzaje pomp ciepła:

  • pompy ciepła gruntowe, które jak sama nazwa wskazuje pobierają ciepło z ziemi, jest to rozwiązanie, które wymaga dość dużej powierzchni gruntu;
  • pompy ciepła wodne, które energię czerpią z wód gruntowych, co może się wiązać z budową studni głębinowej i uzyskaniem odpowiednich pozwoleń;
  • pompy ciepła powietrzne, które energię przyjmują z otoczenia i jest najpopularniej stosowanym obecnie rozwiązaniem.

Ile wynosi cena pompy ciepła

Koszt pompy ciepła zależy zarówno od powierzchni, którą należy ogrzać ale także typu zastosowanego rozwiązania. W zależności od tego, jaki rodzaj pompy ciepła  oraz wybierzemy, cena pompy ciepła mieści się w zakresie od 4 500 zł do 60 000 zł. Jednakże dzięki ekologiczności tego rozwiązania, w ramach programu dofinansowania „Czyste Powietrze”, po spełnieniu odpowiednich warunków, można uzyskać nawet 30 000 zł dofinansowania przy zakładaniu instalacji.

Można zadać sobie pytanie o opłacalność takiej inwestycji. Poza oczywistym wkładem w ratowanie środowiska poprzez zmniejszoną emisję szkodliwych spalin, rozwiązanie w postaci pompy ciepła jest bardzo tanie w eksploatacji. Również przy zastosowaniu odpowiedniej instalacji oraz odpowiedniego docieplenia domu możliwa jest oszczędność nawet 50% kosztów w porównaniu do ogrzewania tej samej powierzchni gazem.