Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki

Inwestorzy, z uwagi na rosnące ceny energii, coraz częściej szukają tanich i funkcjonalnych rozwiązań. Dom powinien być ciepły, a zarazem energooszczędny. Ale co wybrać? Czy ogrzewanie podłogowe spełni wszystkie oczekiwania? A może zostać przy tradycyjnych grzejnikach?

Dlaczego podłogówka jest tak popularna?

W odróżnieniu od tradycyjnych grzejników, w ogrzewaniu podłogowym elementem cieplnym jest cała podłoga, a nie jedno miejsce. Powoduje to równomierny, a więc znacznie bardziej efektywny rozkład temperatur. Pomieszczenia nagrzewają się dzięki temu szybciej, a to pociąga za sobą zmniejszone zużycie energii.

ogrzewanie-podlogowe-czy-grzejnikiPrzy tego typu ogrzewaniu najcieplej jest na na samym dole, przy podłodze, a im wyżej, tym chłodniej. Jest to bardzo korzystne dla ludzkiego organizmu. Nie wywołuje ruchu powietrza i wznoszenia się pyłków, kurzu i innych alergenów. Docenią to z pewnością osoby zmagające się ze schorzeniami ze strony układu oddechowego, takimi jak astma i alergia. Wpływa to również pozytywnie na jakość i długość snu.

Ogrzewanie podłogowe podnosi, ponadto, estetykę pomieszczeń. Wszystkie przewody grzewcze ukryte są pod posadzką. Są niewidoczne i nie psują aranżacji wnętrza.

Po co montować grzejniki?

Grzejniki, niezależnie od wybranego typu, zawsze są widoczne. Chętnie zakładane dawniej w blokach i domach jednorodzinnych kaloryfery żeliwne są nieestetyczne, zajmują dużo miejsca i trzeba je dodatkowo zabudowywać, aby poprawić wygląd pomieszczenia. Często też przeszkadza szum wody w rurach, które nie są wbudowane w ścianę. Co więcej, grzejniki żeliwne długo się nagrzewają oraz mogą się zapowietrzać.

Z kolei grzejniki elektryczne, aby dobrze ogrzały pokój, muszą mieć podwójne lub dłuższe panele. Chociaż producenci prześcigają się obecnie w nadawaniu im bardziej miłego dla oka wyglądu, to grzeją one punktowo, zawsze zabierają miejsce i rzucają się w oczy.

Co wybrać – podłogówkę czy grzejniki

Wybór właściwego rodzaju ogrzewania całego budynku lub konkretnych jego pomieszczeń to ważna decyzja. Warto podjąć ją już na etapie budowy domu. W budynkach nowo budowanych podłogówka jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego najlepiej współgra z pompą ciepła. Przekłada się to na komfort cieplny i znaczne oszczędności.