Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Zawór RTL

Zawór regulacyjny RTL

Proste i kątowe zawory RTL wykorzystuje się przy instalacjach grzewczych, kiedy potrzebne jest ograniczenie temperatury na powrocie kaloryfera, ewentualnie kiedy podłogówka o małej powierzchni (zazwyczaj nie więcej niż 15 m²) w instalacji mieszanej potrzebuje regulacji temperatury. Instalacja mieszana oznacza połączenie grzejników i ogrzewania podłogowego. Zawór termostatyczny RTL jest w tym przypadku swego rodzaju ogranicznikiem, dzięki któremu środek grzewczy osiągnie stałą temperaturę na powrocie.

W czym pomaga zawór RTL przy instalacji wodnego ogrzewania podłogowego?

Niekiedy stosowana w domach jednorodzinnych instalacja mieszana, czyli łącząca grzejniki i ogrzewanie podłogowe łączy się za pomocą własnie zaworu RTL, który stanowi ogranicznik temperatury powrotu. W tego rodzaju instalacji grzewczej wybiera się odpowiedni kocioł, stosuje się również temperaturę dopasowaną do wymogów ogrzewania kaloryferowego. Nie stosuje się w tym jednym obiegu grzewczym układu mieszającego, a zamiast niego podłącza się zawór RTL.

Zawór RTL
Zawór RTL

By woda w podłogówce nie była przegrzewana (ta wymaga niskich temperatur do 55º C), zawór zatrzymuje wodę do momentu jej ostudzenia i dopiero wtedy przepuszcza do orurowania pod podłogą. Zaleca się, jak już wspominaliśmy powyżej, by takie rozwiązania wykorzystywane były jedynie na małych powierzchniach grzewczych. Na większych powierzchniach rozwiązanie to nie sprawdziłoby się ze względu na to, że temperatura podłogi nie byłaby równomierna.

Gdzie najczęściej wykorzystywany jest ten rodzaj rozwiązania grzejnego? Otóż instalatorzy stosują go w łazienkach, a w pozostałych częściach mieszkalnych montują grzejniki. Rozwiązanie to jest proste, nie wymaga automatyki, jego koszty są dość niskie. W niektórych jednak sytuacjach należy zdecydować się na bardziej zaawansowane opcje.

Przykładowe parametry techniczne zaworu RTL do ogrzewania podłogowego

Ogranicznik ziała w zakresie temperatur od 10 do 50º C. Z kolei jego maksymalną temperaturą pracy jest 90º C. Współczynnik przepływu Kvs (wielkość przepływu, kiedy zawór jest całkowicie otwarty, jednak notowane są straty ciśnienia o wartości 1 bara) zaworu to 1, 2 m³/h. Czynnikiem działającym w zaworze jest woda. Innym parametrem, który może interesować nabywców (instalatorów czy też inwestorów) jest ciśnienie zaworu RTL. Robocze wynosi 10 bar (1 MPa), z kolei próbne – 1,5 MPa. Maksymalna różnica ciśnienia to 0,06 MPa. Ten rodzaj urządzenia produkuje się w przykładowych wymiarach 110 mm x 90 mm x 60 mm, o wadze 390 g.

Zamów zawór termostatyczny RTL i inne akcesoria

Jeśli jesteś zainteresowany nabyciem wspomnianego zaworu RTL, skontaktuj się z naszym biurem. W ofercie posiadamy również kompletny system instalacyjny ogrzewania w domu dla monterów, a także prywatnych osób planujących samodzielną instalację. Polecamy się również w zakresie bezpłatnej wyceny ogrzewania czy też chłodzenia. Sprawdź poza tym inne tematy poruszane na naszym blogu: wymiana kotłów C.O., innowacyjny projekt domu, koszty ogrzewania podłogowego i in.