Obiegowa opinia na temat ogrzewania podłogowego głosi jakoby ogrzewanie podłogowe jest tańsze w eksploatacji. W niektórych artykułach poświęconych tej tematyce można przeczytać, że montując ogrzewanie podłogowe można zaoszczędzić z jego powodu nawet od 20% do 30% kosztów ogrzewania.
Faktyczny koszt ogrzewania podłogowego
Nie jest to takie jednoznaczne, stąd to ile kosztuje ogrzewanie podłogowe i jaki jest koszt ogrzewania podłogowego czy wreszcie od czego zależy spróbujemy pokrótce naświetlić. Otóż koszt ogrzewania nie jest zależny od jednego czynnika. Oprócz samego sposobu dostarczenia ciepła, wpływ na późniejsze opłaty mają: rodzaj instalacji rozprowadzającej ciepło, rodzaj i sprawność zastosowanego kotła jak i wykorzystywanego paliwa. Nabywcy „podłogówki” sugerują się faktem, że ciepło z podłogi oddawane jest przy wykorzystaniu niższej temperatury potrzebnej do ogrzania pomieszczenia.
Tak jest faktycznie. Ale przy obniżeniu temperatury pomieszczenia nawet o 2 °C – przy zachowaniu komfortu cieplnego na takim poziomie jak przy ogrzewaniu standardowym (podłogówka nam to zapewnia) – nie można oczekiwać oszczędności rzędu 30 % Prawdą jet także, że niższa temperatura wewnątrz pomieszczenia w stosunku do temperatury na zewnątrz budynku sprawia, że straty ciepła są mniejsze przy jednoczesnym mniejszym zużyciu paliwa. Ale dalej do 30 % oszczędności to jeszcze daleko. Również prawdą jest, że niższa temperatura czynnika grzejnego w instalacji centralnego ogrzewania, pozwala mocniej schłodzić spaliny i podnieść sprawność kotła oraz obniżyć wielkość wykorzystanej energii. Dotyczy to kotłów kondensacyjnych, szczególnie polecanych do ogrzewania podłogowego.
Planowanie instalacji podłogówki
W planowaniu, robiąc projekt ogrzewania w domu, budynku przemysłowym, należy wziąć pod uwagę także koszty wykonania instalacji ogrzewania podłogowego. Nie są one wcale niższe niż przy wykonaniu ogrzewania tradycyjnego. Zarówno w obu przypadkach (podłogówki czy ogrzewania tradycyjnego) należy wziąć pod uwagę zarówno ceny rur, rozdzielaczy, komina i wentylacji jak i całego wyposażenia kotłowni z miejscem na opał włącznie. Chyba, że już dysponujemy kotłem kondensacyjnym.
Pamiętać również należy, że wykonanie ogrzewania podłogowego jest bardziej skomplikowane. Oprócz niezbędnej wiedzy fachowej przy jego instalacji potrzeba dokładności. Wcześniej należy zaplanować jakie materiały będą wykorzystywane, gdyż ewentualne zmiany czy poprawki mogą być na kolejnych etapach instalacji trudne do wykonania jeżeli już nieopłacalne. Także należy przemyśleć metody wykonania i koszty, które jesteśmy w stanie ponieść. Również materiały niezbędne do montażu ogrzewania podłogowego muszą być najwyższej jakości. Trudno sobie wyobrazić, sytuację podejmowania ryzyka „prucia” podłóg z powodu kiepskiej jakości wykorzystanych materiałów. Dodatkowo sam budynek powinien być dobrze ocieplony, aby zminimalizować straty ciepła.
Koszt wykonania ogrzewania podłogowego
Dlatego też koszt instalacji ogrzewania podłogowego zwyczajowo jest wyższy niż ogrzewania grzejnikowego. Generalnie jednak, wykonanie dobrej podłogówki nie powinno być droższe niż (do) 30 % ceny w przypadku montażu ogrzewania tradycyjnego. Podsumowując… 30 % oszczędności to raczej mit. Jednak ekonomia i korzyści związane z używaniem ogrzewania podłogowego pozwalają na realne zmniejszenie zużycia energii o ok. 10-15%. Jest za to inny aspekt związany z tą inwestycją. Różnica w kosztach montażu z reguły zwraca się już po 2-3 latach od rozpoczęcia eksploatacji – choćby z faktu wykorzystywania niższej temperatury przez wspomnianą instalację. Poza tym dochodzą inne atuty ogrzewania podłogowego, tj. komfort cieplny, ciepło w dotyku, lepsza higiena, estetyka, przestronność pomieszczeń i inne….. Biorą wszelkie za i przeciw… warto!