Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Wymiana kotłów C.O.

Wiele osób pewnie już stało przed tym problemem, a niektórzy może właśnie się z nim zmagają. Część z nas pewnie stoi przed potrzebą wymiany kotła centralnego ogrzewania. Na pewno większość z nas będzie kierować się dwoma zasadami: pierwsza to by kupić taki kocioł, który realnie pozwoli zaoszczędzić na wydatkach na ogrzewanie, a jednocześnie by był trwały i dobrze służył przez wiele lat.

Z wymianą kotła lepiej czekać do ostatniego momentu. Jeśli wiemy, że grozi mu poważniejsza awaria lub, że jest po prostu nierentowny to lepiej nie narażać się na stale rosnące koszty. Ogólnie niezależnie czy kupujemy nowy piec do domu czy tylko go wymieniamy najlepiej dobrać nowy kocioł tak by w pełni pokrywał zapotrzebowanie na ciepło przy możliwie najniższych temperaturach wewnętrznych. W Polsce średnia najniższa temperatura zimą waha się pomiędzy -16°C, a -24°C w zależności od rejony w którym mieszkamy.

Jeszcze kilkanaście lat temu kocioł trzeba było montować w oddzielnych pomieszczeniach gdzie musieliśmy zadbać o odpowiednią wentylację. Obecnie najnowsze kotły z zamkniętą komorą spalania można bezpiecznie montować w pomieszczeniach użytku codziennego jak kuchnia czy łazienka, a nawet w przedpokojach.

Co raz częściej polecane są kotły kondensacyjne. Wynika to z wielu zalet tego rodzaju kotłów. A pierwszą i najważniejszą z nich jest oszczędność. Kotły kondensacyjne pasują nawet do starych instalacji grzewczych. Dzięki kondensacji zawarta w spalinach para wodna będzie ponownie przetwarzana na energię grzewczą. Dzięki temu zużyjemy mniej paliwa i zaoszczędzimy zarówno zna ogrzewaniu jak i surowcu. Ponadto kotły kondensacyjne pracują przy niższej temperaturze wody zasilającej i powrotnej, a pomimo tego utrzymują wymaganą temperaturę w pomieszczeniach.

Oczywiście wybór kotła możemy uzależnić od wybranego surowca. Są różne nośniki energii: zaczynając od tych tradycyjnych jak: drewno, węgiel, poprzez oleje opałowe, roślinne i płynne, aż do prądu elektrycznego, gazu ziemnego, gazu płynnego czy peletu.

Wymiana kotłów C.O.
Wymiana kotłów C.O.

Kotły na gaz i olej dzielą się w zależności od:

  • sprawności pieca czyli na tradycyjne i kondensacyjne,
  • sposobu montażu na wiszące lub stojące,
  • sposobu odprowadzania spalin – kotły z zamkniętą bądź otwartą komorą spalania,
  • ilości pełnionych funkcji – jednofunkcyjne, dwufunkcyjne, dwufunkcyjne z zintegrowanym zasobnikiem ciepłej wody.

Natomiast kotły na węgiel czy eko-gorszek możemy podzielić na kategorie:

  • materiał użyty do produkcji kotła- żeliwne, stalowe,
  • rodzaj spalania – dolny, górny, palniki nadmuchowe, palniki retorowe,
  • automatyzacja procesu spalania – ręczny zsyp, piece półautomatyczny, kocioł z automatycznym procesem spalania i podawania paliwa.

Zachęcamy do kontaktu wszystkie osoby, które zastanawiają się nad kupnem kotła CO, a także późniejszą instalacją w połączeniu z ekonomicznym ogrzewaniem podłogowym. Wspólnie dobierzemy najlepszą opcję ogrzewania domu lub mieszkania. Zostaw nam do siebie kontakt, a w międzyczasie przeczytaj również na wybrany temat: koszty ogrzewania podłogowego, ekonomiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego itp.