Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Rodzaje instalacji grzewczych

Głównym zadaniem instalacji centralnego ogrzewania jest utrzymanie oraz stworzenie od podstaw w danym obiekcie bądź pomieszczeniu określonej z góry temperatury. Najbardziej pożądana temperatura to taka, która pozwala na osiągnięcie, osobom, które przebywają w pomieszczeniu tzw. komfortu cieplnego, czyli braku odczuwania zimna, ale też ciepła- zniwelowanie wrażeń cieplnych. Jest to stosunkowo trudne do osiągnięcia, a i nie wszyscy uznają taki komfort cieplny za pożądany.

rodzaje instalacji grzewczychCzynnik grzewczy

Zasadniczo każda instalacja cieplna składa się z kilku do kilkunastu podstawowych elementów. Składa się na nie przede wszystkim kocioł grzewczy, bądź inne źródło ciepła, na przykład pompa ciepła, a także grzejniki oraz armatura będące spięte przewodami. Niezwykle istotna rolę odgrywa czynnik grzewczy, który jest nośnikiem temperatury z kotła grzewczego czyli źródła ciepła do grzejników. To właśnie na podstawie rodzaju czynnika grzewczego wyróżnia się poszczególne rodzaje instalacji centralnego ogrzewania.

Rodzaje instalacji grzewczych

Rodzaje instalacji grzewczych wykorzystują, jako czynnik grzewczy głównie wodę. 90% instalacji grzewczych instalowanych w obiektach mieszkalnych w Polsce opiera się o taki rodzaj czynnika grzewczego, ale poszczególne typy instalacji grzewczych mogą wykorzystywać także inne na przykład parę wysokoprężną, energię elektryczną oraz parę niskoprężną.

Co więcej można wyróżnić różne rodzaje instalacji grzewczych ze względu na sposób krążenia czynnika grzewczego i w takiej sytuacji wyróżnia się ogrzewanie pompowe, napędzane przez osobne urządzenie oraz grawitacyjne działające przy wykorzystaniu zasad grawitacji. Rodzaje systemów grzewczych dzielą się także ze względu na rozdział górny bądź dolny instalacji. Ponadto występują rodzaje instalacji co jedno i dwururowe. Z kolei ze względu na zabezpieczenie instalacji można wyróżnić te z naczyniem zbiorczym typu otwartego oraz z naczyniem zbiorczym przepompowym.