System grzewczy pozwalający na ogrzewanie domu gazem, posiada niemal tyle samo zwolenników, co zagorzałych przeciwników. Pierwsi z nich podnoszą jego wielowymiarowe zalety, głównie komfort użytkowania, a drudzy widzą tylko same wady, deprecjonujące zasadność instalowania ogrzewania gazowego. Warto jest więc zorientować się jak to naprawdę jest z ogrzewaniem gazowym i czym ogrzewać dom aby było to nie tylko skuteczne, ale i wygodne, tanie oraz estetyczne i ekologiczne. Kluczem do wyboru odpowiedniego ogrzewania jest poznanie wszystkich wad i zalet poszczególnych rozwiązań.
Ogrzewanie domu gazem – zalety
W ostatnich kilku latach szczególną popularnością cieszyły się systemy grzewcze oparte o wykorzystanie gazu. Ogrzewanie domu gazem było zasadne z uwagi na wysoki komfort wszystkich działań związanych z ogrzewaniem. Zarówno samo utrzymanie odpowiedniej temperatury, jak i rozpoczynanie i kończenie ogrzewania jest bardzo proste i ogranicza się praktycznie do wciśnięcia odpowiednich guzików. Co więcej, ogrzewanie domu gazem nie wymaga również wydzielania osobnego pomieszczenia na składowanie paliwa czy postawienie kotła. Piec gazowy równie łatwo, jak w osobnym pomieszczeniu, może zostać zamontowany na korytarzu, w hallu czy nawet w pokoju dziennym. Nic prostszego bardziej estetycznego nie znajdziemy.
Wady ogrzewania gazem
Opłacalność ogrzewania gazowego jest jedną z niewielu, naprawdę istotnych wad ogrzewania gazowego. Od kilku lat wprawdzie ceny gazu utrzymują się na dość umiarkowanym poziomie, ale jednak są zdecydowanie wyższe niż ceny konkurencyjnych surowców, np. drewna. Co więcej, gaz to surowiec strategiczny, a w związku z niestabilna sytuacja polityczną, może się okazać, że w przyszłości będziemy narażeni na przerwy w jego dostawach. Jest to oczywiście scenariusz pesymistyczny, ale prawdopodobny. Jednocześnie koszt ogrzewania gazem jest niższy niż np. ogrzewania elektrycznego. Ponadto koszty ogrzewania gazem można zmniejszyć instalując system ogrzewani podłogowego, które, pracując na niższych temperaturach, pozwala na oszczędności wykorzystywanego paliwa.