Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to jedna z częściej wykorzystywanych obecnie metod zapewniania wentylacji w nowoczesnych budynkach. Stare, tradycyjne sposoby oparte na wentylacji grawitacyjnej, odchodzą powoli do lamusa, głównie z tego względu, iż nie sprawdzają się w nowoczesnych, dobrze odizolowanych domach.  Popularność, jaką cieszy się rekuperator jest oparta głównie o wszechstronne zalety wentylacji mechanicznej. Te z kolei sprowadzają się do zasady działania wentylacji tego typu. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zapewnia stała wymianę powietrza zużytego na powietrze świeże, napływające z zewnątrz.

Głównym zadaniem rekuperatora jest wydalenie z pomieszczeń zużytego powietrza i zastąpienie go nowym, świeżym, o określonych parametrach, temperaturze, wydajności i wilgotności.

wentylacja mechaniczna
wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna – zasada działania

Jak działa wentylacja mechaniczna? Ciepłe ale równocześnie już zużyte powietrze przechodzi przez rekuperator, wychodząc na zewnątrz. Jednocześnie do rekuperatora napływa powietrze pobierane na zewnątrz. W trakcie przechodzenia przez rekuperator oba strumienie powietrza przepływają bardzo blisko siebie, nie mieszając się jednak jednocześnie. Cienka płytka ze specjalistycznego materiału, najczęściej rodzaju tworzywa sztucznego zapobiega zmieszaniu się dwóch strumieni, ale jednocześnie pozwalając na oddanie ciepła. W wymienniku ciepła dochodzi do oddania ciepła uzyskanego w pomieszczeniu, masie powietrza napływającej z zewnątrz o niższej temperaturze.

Wymiana termodynamiczna następująca w wymienniku jest zależna od pory roku. W ziemie oddawane jest ciepło a latem chłód z powietrza wyciąganego z pomieszczeń, oddawany jest masie powietrza cieplejszego wwiewanego do budynku z zewnątrz. Sprawność wentylacji użytkowanej, jako klimatyzacja Mozę być polepszona przez montaż dodatkowej jednostki chłodzącej.

Zalety i wady rekuperacji

Wszechstronne korzyści płynące z zamontowania rekuperatora są konfrontowane z jedną z podstawowych jego wad, jaką jest wysoka cena zakupu i montażu całego systemu. Sama jednostka rekuperacyjna to koszt od 5 do 10 tysięcy złotych, a do tego konieczne jest doliczenia zakupu reszty części systemu wentylacji, montażu i ewentualnych przeróbek. Wiele osób decyduje się na jednoczesną instalację rekuperacji i ogrzewania podłogowego. Połączenie zalet tych dwóch systemów pozwala na znaczne oszczędności i pozytywnie wpływa na zdrowie domowników. Jeśli jesteś zainteresowany instalacją podłogówki, to skontaktuj się z nami! Nasi eksperci wykonają specjalnie dla Ciebie darmową, niezobowiązującą wycenę ogrzewania podłogowego!