Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Wady ogrzewania podłogowego

Podłogówka stanowi obecnie jedną z popularniejszych systemów grzewczych w Polsce. Decydują się na nią nie tylko inwestorzy, budujący nowe budynki mieszkalne, ale także osoby remontujące starsze typy budynków. W Internecie można znaleźć mnóstwo artykułów podnoszących zalety ogrzewania podłogowego, mniej jest natomiast artykułów omawiających rzetelnie wady i negatywne niespodzianki, jakie mogą zaskoczyć inwestora przy inwestycji w ogrzewanie podłogowe.

Wady ogrzewania podłogowego

Wady ogrzewania podłogowego pojawiają się w artykułach stosunkowo rzadko, ale najczęściej podnoszone są wysokie koszty zakupu i montażu. Oczywiście koszt instalacji podłogówki jest wysokie, ale przy odpowiednim podejściu może być zrównoważone przez późniejszą eksploatację. Sytuacja znacznie się jednak komplikuje, jeśli wybierzemy kocioł gazowy lub ogrzewanie elektryczne. W takim przypadku stopa zwrotu poniesionych nakładów wydłuży się znacznie. To, po ilu latach zwróci się podłogówka, i czy w ogóle kiedykolwiek się zwróci, jest uzależnione w ogromnej mierze od wybranego rodzaju kotła i typu ogrzewania podłogowego.

wady ogrzewania podłogowego

Ogromny kłopot może sprawiać także wylewka pod ogrzewanie podłogowe. W wielu budynkach starego typu niemożliwe będzie wykorzystanie ogrzewania podłogowego wodnego z grubą warstwą wylewki, do którego potrzebne są stropy o określonej wytrzymałości. To jednak nie koniec problemów. Wady ogrzewania podłogowego to także możliwość awarii, która jeśli wystąpi będzie wiązać się z dużymi kosztami i jeszcze większymi problemami remontowymi. Uszkodzenie dowolnego fragmentu układu grzewczego, będzie skutkować koniecznością skucia podłogi i wylewki w całym pomieszczeniu. W ogrzewaniu podłogowym nie przewiduje się łączeń pod podłogą, a więc przy uszkodzeniu rury musimy wymienić wszystkie pętle grzewcze w danym pomieszczeniu.

Mimo pewnych wad ogrzewanie podłogowe to wciąż niezwykle opłacalny i wygodny system ogrzewania. Jeśli planujesz jego instalację, to skontaktuj się z nami, a otrzymasz darmową wycenę!