Podgrzewana podłoga to przez wielu uważany za jeden z przyjemniejszych wynalazków współczesności system grzewczy. Ciepła podłoga stanowi zaletę nawet w momencie gdy inwestor musi liczyć się z wyższymi kosztami montażu i instalacji niż w przypadku innych systemów. Podłogówka jednak mimo wysokich kosztów instalacyjnych ma pewne ekonomiczne zalety. Woda krążąca w rurach grzewczych ma mniejsza temperaturę niż woda krążąca w kaloryferach, a więc w przypadku podłogówki potrzeba jest mniejsza ilość paliwa co jednocześnie obniża koszty eksploatacyjne systemu.
Podgrzewana podłoga – ekonomia
Podgrzewana podłoga to także możliwość ogrzewania poprzez ciepło nagromadzone w podłodze. Wspomniane już rury grzewcze zatapiane są w grubej warstwie elastycznej wylewki jastrychowej, która w trakcie grzania akumuluje ciepło, a później stopniowo przekazuje je do pomieszczenia. Ten sposób na ogrzewanie działa jeszcze w kilka godzin po zaprzestaniu wytwarzania ciepła w kotle. Jest to niewątpliwa zaleta z punktu widzenia ekonomiczność, jednak dla tych którzy od ogrzewania oczekują szybkiego reagowania na zmieniające się warunki, długie rozgrzewanie i wychładzanie instalacji, z czym musimy się liczyć, jest nie do przyjęcia.
Korzyści zdrowotne
Ogrzewanie podłogowe to jednak nie tylko korzyści ekonomiczne. To także możliwość zachowania odpowiedniego, naturalnego stopnia wilgotności w pomieszczeniach, sprzyjające nie tylko utrzymaniu kwiatów ozdobnych ale i własnego zdrowia na odpowiednim poziomie. Podłogówkę poleca się alergikom, astmatykom i osobom cierpiącym na choroby górnych dróg oddechowych. Co więcej działanie podłogówki, funkcjonującej na niskich temperaturach niweluje możliwość unoszenia się w powietrze drobinek kurzu, roztoczy i innych alergenów. Ogrzewana podłoga to także możliwość niwelowania tworzenia się siedlisk bakterii i grzybów, jak również wszelkiego rodzaju pleśni. Stąd też bardzo częste wykorzystywanie podłogówki w pomieszczeniach takich jak łazienki czy kuchnie, gdzie poziom wilgotności podłoża jest największy.