Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Ogrzewanie podłogowe w łazience

Ogrzewanie podłogowe to bardzo popularny sposób na ogrzewanie całych domów jak i również niektórych pomieszczeń. Pomieszczeniami w których najczęściej chcemy montować ogrzewanie podłogowe są łazienka i kuchnia ze względu na to, że są one najczęściej używane przez wszystkich domowników.

Ogrzewanie podłogowe w łazience na pewno podniesie komfort z jej użytkowania. Szczególnie jeśli bierzemy relaksującą kąpiel na pewno fajnym uczuciem jest wyjść z wanny na ciepła podłogę w nagrzanym pomieszczeniu dzięki czemu unikniemy też szoku termicznego. Oczywiście jeden sposób ogrzewania nie wyklucza innego czyli nie musimy się pozbywać kaloryfera z łazienki, a podłogówką tylko odpowiednio docieplić nasza łazienkę. Do tych pomieszczeń szczególnie zalecany jest wodny system ogrzewania podłogowego – może ona zostać podłączona do grzejnika drabinkowego za pomocą specjalnych narzędzi: zaworu lub modułu termostatycznego. Sam system ogrzewania podłogowego w łazienkach nie jest niczym nowym – podobne rozwiązanie było wykorzystywane przez Starożytnych w Grecji i w Rzymie. Ciepłe powietrze w domach sprzed 2 tysięcy lat rozprowadzano poprzez specjalnie zamontowane rury w kanałach podłogi.

Obecnie montaż systemu ogrzewania podłogowego w naszej łazience nie jest zbyt skomplikowany. Nie trzeba też się martwić, że montaż ten dodatkowo zajmie miejsce w naszym pomieszczeniu. Cała instalacja będzie ukryta pod podłogą tak, że nie będzie ona nam przeszkadzać.

Trzeba też pamiętać, że z docieplenia łazienki możemy korzystać jedynie wtedy gdy działa centralne ogrzewanie, wraz z cieplejszymi miesiącami nie będzie ono działało. Dlatego też można zastanowić się nad montażem elektrycznego ogrzewania podłogi, które jednak wiąże się z dużo uważniejszym doborem materiałów i odpowiednim zabezpieczeniem instalacji ze względu na dużo wyższą wilgotność pomieszczenia jakim jest łazienka.

Alternatywne wykorzystanie podłogówki w kuchni

Podłogówka w łazience
Podłogówka w łazience

Drugim z pomieszczeń w którym dość często możemy się spotkać z podłogówką jest kuchnia. To w niej domownicy spędzają dość dużo czasu przygotowując wspólnie posiłki oraz jedząc je, a często są też miejscem porannych dysput przy kawie. Jeśli więc planujemy jak dogrzać to pomieszczenie na pewno staniemy przed wyborem czy będziemy mieć w niej tradycyjne grzejniki czy też może ogrzewanie podłogowe. Jest to dość ważne zagadnienie ze względu na specyficzne miejsce jakim jest kuchnia, gdyż nie ma konieczności by było ogrzewane tak samo jak inne pomieszczenia, ze względu na ciągłe używanie w niej różnych urządzeń: kuchenek, mikrofali, piekarników itd.

Łatwiej jest wszystko zaplanować jeśli jesteśmy na etapie budowy naszego domu ponieważ instalacje systemu ogrzewania podłogowego nie mogą być umieszczone pod szafkami i innymi urządzeniami AGD. Na pewno dużą zaletą podłogówki jest przestrzeń jaką nam daje. Zamiast martwić się, że nie będziemy mieli miejsca na zlewozmywak bo w tym miejscu musi znajdować się kaloryfer, możemy bez problemu projektować naszą kuchnię marzeń, ponieważ cała instalacja systemu ogrzewania jest ukryta pod podłogą. A ponieważ w kuchni dziś dominują rodzaje podłóg, które dobrze przewodzą ciepło jak np. kamień lub ceramika to ogrzewanie podłogowe na prawdę świetnie się niej sprawdzi.

Decydując się na system ogrzewania podłogowego w kuchni mamy do wyboru 2 warianty: elektryczne lub wodne. Każde z nich ma swoje wady i zalety, różne są też koszty ich montażu. Jeśli zdecydujemy się na elektryczne ogrzewanie podłogowe, musimy się liczyć na nieco wyższe koszty jego montażu. Wyższa cena wynika tu ze względu na ceny m.in. mat grzewczych potrzebnych do montażu tego rodzaju podłogówki. Jednak jeśli zdecydujemy się na ten typ, będziemy mieli dostęp do ogrzewania podłogowego przez cały rok. Inaczej jest w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego, tutaj jesteśmy uzależnieni od centralnego ogrzewania domu do którego jest ona podłączona. Ten wariant jednak kusi ceną (również tą w perspektywie wieloletniego wykorzystania), jest on dostępny już w cenie tradycyjnych grzejników.


Inne tematy poruszane na blogu to: koszty ogrzewania podłogowego, dom bez kotłowni, rozdzielacz do ogrzewania podłogowego. Pamiętaj, że zawsze możesz tez zamówić u nas wszystkie potrzebne materiały montażowe (jako osoba prywatna i instalator), samą usługę montażu, projekt podłogówki a także bezpłatną wycenę.